pondělí 13. října 2014

STARÉ SVĚTLO V ODDĚLENÍ GALAXIÍ_Pavla Sceranková

27/9/2014 Fait Gallery MEM
Kurátor: Jan Zálešák
EVENT

Pavla Sceránková je pro mě vesmírná. Exploze, pohyb, srážka, takový to šmatavý vono v jejích pracích miluju. Šmatací v pohybu, nedotknutelný, ale stejně to můžeš ovlivnit. Oddělení galaxií a mainkejch planetek, který se jakoby náhodou střetnou nebo rozprsknou, a ty to dokážeš zastavit v ten přesnej moment a celý to zpozorovat a uchovat.
Přesně takový to bylo i ve Faitu, malej kinetickej svět 2,5 metru nad našima hlavama, vznášející se jak Laputa od Mijazakiho. Šťouchneš, pootočíš, strčíš a najednou řídíš celou tu minisestavu, která se točí podle tebe. Fait dokáže vytěžit maximum z toho poměrně malýho, ale neuvěřitleně čistýho prostoru. Přijdu si tam jak v kostele, místo bohoslužby kážou umění. A když jsi hodně hodnej, dostaneš od Elišky čokoládový kokino místo těla a skvělý víno jako krev.

Práci Pavly Scerankové ovlivnilo setkání s dr. Brunem Jungwiertem, z Oddělení galaxií při Astronomickém ústavu Akademie věd, odtud plyne i název výstavy. Mimo jiné je Sceránková také finalistkou CJCH, v roce 2007 se dostala do závěrečného kola s video sculpture, Moving in, moving out a chození po židlích. Ke své nadpozemské tematice se tak dostala poměrně až v pozdější době, i když obsah pohybu je patrný ve většině jejích děl. Na tuto výstavu bude navazovat mladší sestra Pavly, Lucia Sceranková, se stejným názvem, STARÉ SVĚTLO V ODDĚLENÍ GALAXIÍ, která proběhne tuto středu ve FAIT Gallery PREVIEW.

b.


Žádné komentáře:

Okomentovat